İnci Erdoğan

Ben Kimim ?

Ben bu dünyadan geçen bir yolcuyum. Yol boyunca üstün yetenekli çocuklarla ve ebeveynleriyle yürüyorum. Onlarla öğreniyor, gelişiyor ve dönüşüyorum. Bu süreçte ebeveynlerin dönüşümüne destek oluyorum ve onlara koçluk yapıyorum.

Tutkum, üstün yetenekli çocukların anlaşılmalarına ve fark edilmelerine katkıda bulunmak, potansiyellerini ortaya koymak ve seslerini duyurmaktır.

Peki, neden bu yol? 

Herşey, 2012 yılında oğluma “üstün zekâlı” tanısı konmasıyla başladı. Anne baba olarak ne kadar panik olduğumuzu hâlâ çok iyi hatırlıyorum. O zamanlar “üstün” çok iddialı bir kelimeydi. “Peki üstün ne demek? Ben ne yapmalıyım?” diye sorarak yeni bir yola adım attım.

Bu, her ne kadar oğlumu anlamak için girdiğim bir yol gibi görünse de aslında kendi dönüşüm, gelişim ve farkındalık yolumdu. Çocuğum benim aynamdı. Çünkü ben de üstün potansiyelli bir çocuk olarak anlaşılmamıştım.

Yolculuğuma Sola Unitas`tan aldığım ICF Akredite Koçluk Eğitimi, NLP Practitioner, NLP Master eğitimleri ile çıkıp Öğrenci Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu ve İlişki Koçluğu eğitimleri ile devam ettim.

Amacım aile sistemini bir bütün olarak görebilmek, anne, baba ve onların ilişkisinin çocukları nasıl etkilediğini anlayabilmektir. Dönüşmeye başladıkça sadece kendi çocuğuma değil diğer üstün yetenekli çocuklara da ulaşmak ve yardım etme isteğiyle doldum.

İstanbul Aydın Çocuk Üniversitesi Eski Müdürü Dr. Öğretim Üyesi sevgili Ayşin Kaplan Sayı ile yaptığımız çalışmalar sonucunda, Aydın Çocuk Üniversitesi Üstün Yetenekli Çocuklar Farkındalık Okulu’nda,  8-12 yaş arası on iki üstün yetenekli çocuğa  Duygu Farkındalığı ve İletişim dersleri verdim.

Verdiğim dersler, kısa sürede çocukların en sevdiği ders hâline gelmişti. Bu beni çok etkiledi çünkü öğrenciler, ilgilerini çok daha fazla çekebilecek başka dersler olmasına rağmen duygusal farkındalık ve iletişim dersinin en çok sevdikleri ders olduğunu söylemeye başlamışlardı.

Hem çok eğleniyorlar hem de duygu yönetimi konusunda çok güzel gelişmeler gösteriyorlardı. Ailelerden güzel geribildirimler alıyorduk. Ülkemizdeki eğitim sisteminde zorluklar yaşayan ve çocuğu için ne yapması gerektiğini öğrenmek için destek arayan ailelerle yolum kesişmişti.

SENG

Ailelere destek olma yollarını araştırırken SENG (Supporting Emotional Needs of the Gifted) ve kurucusu sevgili James T. Webb ile yolum kesişti. James T. Webb, 25 yıldır kendini ve tüm birikimini dünyadaki üstün yetenekli çocukların ailelerinin duygusal ihtiyaçlarını karşılayacak bir sistem kurmaya adamıştı.

SENG Model Parent Group Facilitator eğitimini aldım ve bu eğitim sayesinde farklı kültürlerdeki üstün potansiyelli çocukların ebeveynlerinin neler yaptıklarını gözlemleme şansım oldu.

Şimdi SENG çatısı altında sadece Türkiye`de değil dünyanın her yerindeki üstün potansiyelli çocukların ebeveynlerini bir araya getirip gruplar oluşturuyor ve bu ebeveynlerin dönüşümlerine katkıda bulunuyorum.

Amacım bu gruplarda, koçluk bakış açısıyla ebeveynliğin önemini ve bir koçla çalışmanın özellikle üstün yetenekli çocukların ebeveynleri için bir gereklilik olduğunu anlatabilmektir.

Öğrencilerle koçluk yapmanın ideal yaşı, 13 yaş ve üstüdür. Ancak ben ebeveynlerin küçük çocuklarıyla koçluk diliyle nasıl iletişim kurabileceklerini merak etmeye başladım. Bu nedenle ebeveynlerin 5-12 yaş arasındaki çocuklarıyla koçluk yaklaşımıyla nasıl oyun oynayabileceklerini araştırdım.

Bu yaş aralığı, çocukların aslında ebeveynleriyle en çok vakit geçirdiği ve bundan keyif aldığı zamanlardır. Bu amaçla ICF CCE Onaylı 5-12 Yaş Çocuk Koçluğu Oyun Araçları Eğitmenliğini tamamladım. Şimdi ailelere oyunla nasıl koçluk yapabileceklerini de anlatıyorum.

Bu süreçte kendi yolculuğunda olanlara ışık tutması için iki kitap çevirdim. Birincisi, hayat amacımızı nasıl bulacağımızı anlatan Akıldan Bilgeliğe, diğeri ise çocuklara oyunlarla otokontrol becerisi kazandırmaya yönelik olan Çocuklar İçin Otokontrol kitabıdır.

Ayrıca koçluk sloganım olan “Cevap Sensin” i bir marka hâline getirdim ve sorularına cevap arayan herkese kendini bulma yolunda bu sloganla eşlik etmekteyim.  

Yol uzun, yol çok güzel! 

Ben de yolcu olarak sürekli öğreniyor, bildiklerimi paylaşıyor ve bundan çok zevk alıyorum. Yoldaşlık yaptığım danışanlarımın dönüşümlerini görmek, geri bildirimlerini almak bana çok keyif veriyor.

Hep birlikte yolumuzu nasıl daha keyifli bir hale dönüştüreceğimizi keşfediyoruz. Ve giderek daha da güçleniyoruz.

Umarım yolumuz sizinle de bir gün kesişir.

Sevgilerimle

İnci ERDOĞAN