İnci Erdoğan

Üstün Yetenekli Yetişkinlere Koçluk

Her insan daha önce hiç var olmamış, yepyeni bir şey olarak doğar… Her kişinin kendine özgü bir görüş, duyuş, dokunuş, tadış ve düşünüş biçimi vardır. Her biri kendi  potansiyeline, yapabileceklerine ve limitlerine sahiptir. Her biri dikkate değer, düşünen, farkında ve yaratıcı bir varlık, üretken bir kişi ve bir kazanan olabilir.

Kazanmak için Doğarız – Muriel James ve Dorothy Jongeward

Her birimiz dünyamızı, çocukluk dönemimizde anne babalarımızdan öğrendiklerimizle şekillendiriyoruz. Ne yazık ki bazen bu öğrenilenlerin içinde kısıtlayıcı inançlar, kaygılar ve korkular da olabiliyor.

Kararlarımızı alırken, ilişkilerimizi sürdürürken ve kurduğumuz iletişimlerde tüm bu öğrendiklerimizle hareket ediyoruz. Hatta kendimizle olan ilişkimiz de bu şekilde oluşuyor. Kendimizle olan ilişkimiz dünya ile olan ilişkimize yansıyor.

Tüm bunları farkedebilmek, hayatımızdaki etkilerini görebilmek, kısıtlayıcı olanları dönüştürebilmek daha tatminkar bir hayat için önemli bir adım olabilir.

Koçluk tam da burada devreye girmektedir.Kişinin kendisiyle ilgili belirlediği hedefe ulaşma yolunda ona eşlik eder, motivasyonunu sağlar, kaynaklarını farkettirir, farklı açılardan baktırır.